Categories
Uncategorized

Şerbetçiotunun “Lale” hikayesi

Şerbetçiotu, bira imalatında aroma için kullanılan ana malzemelerden birisi. Biradaki şerbetçiotu arttıkça daha bira daha aromatik olur ve ağızda daha kalıcı pes ve acı bir tat bırakır.IPA (Indian Pale Ale) biralar şerbetçiotunun yoğun kullanıldığı biralara örnek olarak  gösterilebilir.

Peki neden şerbetçiotundan bahsediyoruz? Çünkü kendi çapında bir balon yaşadı.

2000’li yılların ortasında Amerika başta olmak üzere kraft bira imalatı hız kazanmaya başladığında, şerbetçiotuna olan talepte de bir artış oldu. Talebin arzı geçmesi sonucu fiyatlar 3-4 katına çıktı. Bu fiyat artışı çiftçilerin şerbetçiotu ekmesine sebep oldu. Ancak şerbetçiotunun yeterli olgunluğa ulaşıp mahsül vermesi 5-7 yıl arasında sürdüğünden arzın talebe yetişmesi rötarlı oldu.

Bu rötar esnasında kraft bira pazarı büyük bir hızla büyüdü, normal bira tüketicileri de yeni çıkan kraft biraları denedikleri için bu tip biralara olan talep de roket hızıyla arttı ancak bir süre sonra pazarda denge oluşmaya başlayıp büyüme oranları yavaşladı ve hatta bir miktar azaldı. Ancak bu esnada daha sonradan ekilmiş şerbetçiotu tarlalarında mahsül arttığı için arz talep dengesi tersine döndü ve fiyatlar dibi görürken, birçok çiftçi ve tüccar da finansal zorluk içinde kaldı.

Bu yazdıklarım dünya pazarının geneli için geçerli ancak kısa bir araştırmayla durumun Türkiye’de de farklı olmadığını gördüm. Yoğunlukla Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde üretilen şerbetçiotunun ekim alanı 2012 yılından 2016’ya %65 gerilemiş ve çiftçiler fasulye gibi farklı tarımsal ürünlere yönelmişler.

Buradan çıkartılacak ders, pazarın nasıl daha iyi okunabileceği. Bu konudaki teknolojik gelişmeleri de farklı bir yazıda anlatacağım.

Bu yazı için ilham ve kaynak: Planet Money Podcast

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *